Copyright ©2012 NPR. For personal, noncommercial use only. See Terms of Use. For other uses, prior permission required.

DAVID GREENE, HOST:

OK. That's what's on TV. What's for dinner? When we're deciding what to eat, many of us have this impression that healthier foods are often more expensive. Well, a new report from the U.S. Department of Agriculture has analyzed the costs of several thousand healthy and unhealthy foods. And their conclusions could come as a surprise. Here's NPR's Allison Aubrey.

ALLISON AUBREY, BYLINE: Lots of us don't think twice about reaching into our pocketbooks every morning for the few bucks it takes to sustain a morning coffee habit. But when we get into the grocery store and see asparagus at $3 a pound or a huge bag of spinach for $4, we think, ah, the cost of produce is really high. Robert Williams is familiar with this thinking.

ROBERT WILLIAMS: Exactly, I would definitely agree that I will spend 6 bucks on a latte, but the produce, too expensive.

(SOUNDBITE OF LAUGHTER)

AUBREY: Williams is single and 20-something, and he says in the grocery store, he gravitates towards what he thinks are the best deals.

WILLIAMS: Like for me, I'm trying to race up and down here before a big crowd gets in here. I'm just grabbing stuff. And again, like I said, the most, the cheapest thing was the thing that jumps out at me, if anything.

AUBREY: Williams has no fresh produce in his cart except for bananas, and he, like many of us, assumes that lots of fruits and vegetables will break the bank.

But economist Andrea Carlson, who is one of the authors of the new report, says this is not necessarily the case. She analyzed the costs of some 4,000 different items, in different ways. Not just in terms of individual package price or price per calorie, but how that translates into what ends up on your plate. She compared the costs of sugary and fat-laden items that Americans routinely eat with the costs of healthier foods, and the results were clear.

ANDREA CARLSON: We find that fruits and vegetables, especially vegetables, come out much less expensive than the less healthy food such as potato chips, a lot of the ready-to-eat cereals or anything that has a lot of fat in it - cookies and pies.

AUBREY: A lot of you are probably skeptical. But, let's see how this plays out with our shopper Robert Williams. We'll take two examples.

And for a little help with we've brought in Laura Seman. She a nutrition educator with the group Share Our Strength. She helps direct a program called Cooking Matters that teaches people how to shop for both value and good nutrition.

LAURA SEMAN: It's complicated.

AUBREY: She catches up with Robert and takes a quick look in his cart...which makes him a little nervous.

WILLIAMS: I live by myself and I don't cook a lot, so...

(SOUNDBITE OF LAUGHTER)

AUBREY: But she has tips on how to get good deals on healthy food. Now the economists' study found that some of the most affordable sources of protein tend to be legumes, such as lentils and black beans. But lean meat can be a good option too, if you know what to look for.

SEMAN: So I just want to ask you a question. We have here have two different types of ground turkey.

We have ground turkey that's 93 percent lean.

AUBREY: One costs $4.50 per package. And right next to it, a more expensive option, six bucks for 99 percent lean turkey.

SEMAN: So, if you were to buy one of these, which one would you buy?

WILLIAMS: The five dollar one.

SEMAN: Why is that?

WILLIAMS: Just most likely the price itself. I'd just grab that one just to save a buck or two.

AUBREY: But wait a second. The cheaper one is fattier, it's going to shrink down when you cook it.

SEMAN: Have you ever seen that happen?

WILLIAMS: Oh yeah.

SEMAN: Yeah. So your meat shrinks down, whereas, and when you take this meat and you cook it in the skillet, it's not going to shrink down as much, right, because you're not melting that fat away.

AUBREY: So by buying the fattier grade, you're really not saving anything at all.

WILLIAMS: Never thought about it that way, really never thought about it that way, but yeah, good point there.

AUBREY: The next example takes us to the produce aisle.

SEMAN: We're standing in front of all of the bagged lettuces.

AUBREY: Picking up a big $4 bag of greens, Semen says think how many servings you can get out of this.

SEMAN: A portion of lettuce is about a couple of cups.

AUBREY: Eat that much and the bag's not even a third of the way gone. But you've consumed lots of vitamins and nutrients.

SEMAN: When you look at it that way, then actually, lettuce becomes a lot more affordable.

AUBREY: Currently the typical American spends only one-fifth of their food budget on fresh fruits and vegetables, compared to the 40 percent that's recommended. What this report shows is that with some strategic shopping, it's possible to get a healthier cart without spending any more money.

Allison Aubrey, NPR News.

Copyright © 2012 NPR. All rights reserved. No quotes from the materials contained herein may be used in any media without attribution to NPR. This transcript is provided for personal, noncommercial use only, pursuant to our Terms of Use. Any other use requires NPR's prior permission. Visit our permissions page for further information.

NPR transcripts are created on a rush deadline by a contractor for NPR, and accuracy and availability may vary. This text may not be in its final form and may be updated or revised in the future. Please be aware that the authoritative record of NPR's programming is the audio.

Comments

 

Please keep your community civil. All comments must follow the NPR.org Community rules and Terms of Use. NPR reserves the right to use the comments we receive, in whole or in part, and to use the commenter's name and location, in any medium. See also the Terms of Use, Privacy Policy and Community FAQ.

Support comes from: